Yorum yapılmamış

Rusya: Mariupol’de kontrolü ele geçirdik

rusya:-mariupol’de-kontrolu-ele-gecirdik

Rusya, haftalardır yoğun çatışmaların yaşandığı Mariupol’ün tüm yerleşim bölgelerinde kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu. Rusya’nın açıklanmasının doğrulanması halinde Moskova yönetimi savaşta bu zamana kadar ki en büyük kazanımı elde etmiş olacak.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Mariupol’un tüm yerleşim bölgelerinin Ukrayna güçlerinden temizlendiğini söyledi. Azovstal çelik fabrikasında bulunan az sayıda ukrayna askerinin ise kuşatma altına alındığını belirtti.

Ukrayna’nın Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti çatışmalar nedeniyle enkaz yığınına dönmüş durumda.

Mariupol, Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım ile Moskova destekli ayrılıkçıların elindeki doğu Ukrayna bölgeleri arasında bir köprü pozisyonunda.

Kentin Rusya’nın kontrolüne girmesiyle Kırım ve Donbas arasındaki kara koridoru da güvence altına alınmış olacak.

Rusya’nın açıklanmasının doğrulanması halinde Moskova yönetimi savaşta bu zamana kadar ki en büyük kazanımı elde etmiş olacak.

Rusya’nın Odessa’ya ilerlemesi için de önemli bir adım atılmış olacak. Enkaza dönen kentte binlerce sivilin çatışmalarda öldüğü onbinlercesinin mahsur kaldığı belirtiliyor.

Rusya Lviv bölgesine saldırıları da sürdürüyor. Bölge valisi, Belarus’tan havalanan Rus SU-35 uçağının Lviv’e füze saldırısı düzenlediğini söyledi. Vali, Ukrayna hava savunma sisteminin dört seyir füzesi düşürdüğünü de belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Mikolayiv’deki askeri hedeflerin yok edildiğini duyurdu. Kentteki askeri araç tamir tesisinin vurulduğu açıklandı.

Saldırıların durmadığı Harkov’da da bir kez daha yerleşim bölgesi füzelerle hedef alındı. Rus bombardımanında ölenler oldu.

Çernihiv Belediye Başkanı Vladyslav Atroshenko kentin yüzde 70’inin saldırılarda yok edildiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski savaşın yol açtığı altyapı sorunlarını görüşmek üzere yetkililer ve mimarlarla bir araya geldi. Görüşmede Kiev ve ülke çapındaki restorasyon çalışmaları için planlar ele alındı.

Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü