Yorum yapılmamış

Şanghay’da karantina sırasında mahsur kalan kadın bir ay boyunca köpeğiyle telefon kulübesinde yaşadı

sanghay’da-karantina-sirasinda-mahsur-kalan-kadin-bir-ay-boyunca-kopegiyle-telefon-kulubesinde-yasadi

Çin’in Şanghay kentinde artan Covid-19 vakaları nedeniyle sıkı bir karantina uygulanıyor. Kente gelen bir kadın kapanma nedeniyle köpeğiyle birlikte yaklaşık bir ay boyunca telefon kulübesinde yaşadı. Kadının fotoğrafları kısa sürede viral olurken, olay kentteki yoksulların karşı karşıya olduğu zorlukları gözler önüne serdi. Şanghay’daki sıkı karantina nedeniyle, şehrin durma noktasına gelmesiyle birlikte birçok insan, yiyecek veya barınma için ödeme yapacak iş bulamıyor.

Çin’in liman kenti Şanghay’da bir göçmen işçi, şehrin sıkı karantinası altında iş bulmakta zorluk çektikten sonra bir ay boyunca bir telefon kulübesinde yaşamaya başladı.
Geçen hafta, kadının fotoğraf günlüğünü yayınlayan Esquire China dergisine göre, 50’li yaşlarında isimsiz bir kadın, Nisan ayının neredeyse tamamında köpeğiyle birlikte küçük kulübede yaşadı. Birçok, fotoğrafta kadın kırmızı telefon kulübesinde, çamaşırlarını asarken ve köpeğiyle oynarken görüldü.
29 Nisan’da yerel yetkililer onu kulübeden çıkardı. Esquire China, “Telefon kulübesindeki kadın hiçbir eşyasını yanına alamadı. Sadece köpek  yavrusuna sarıldı, yalın ayak yürüdü ve güneye gitti” diye yazdı.
Bununla birlikte, Çinli kadının hikayesi sosyal medyada hemen viral oldu. Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’da “Şangaylı kadın ve köpeği bir ay boyunca telefon kulübesinde yaşıyor” hashtag’i 60 milyon kez görüntülendi.
Bir Weibo kullanıcısı, “Şanghay’da yaşamak nasıl bu kadar zorlaştı?”  diye sordu. 26 milyonluk finans merkezinde yetkililerin, şehirdeki Covid-19 salgınını kaotik bir şekilde ele almalarına halkın öfkesi artmaya devam ederken, kadının hikayesi yoksulların karşı karşıya olduğu ek zorlukların altını çizdi.
Geçen hafta bir röportaj için kadınla görüşen devlet haber kaynağı China Youth Daily’ye göre, Shandong Eyaleti yerlisi şimdi bir arkadaşının evinde yaşıyor.
Telefon kulübesinde yaşayan kadın, “Telefon kulübesinde yaşamayı seçtim çünkü orası çok sessiz. Sadece 1 metrekare olmasına rağmen ücretsiz ve başkalarıyla paylaşmak zorunda değilsin. Çok beğendim” dedi.
İsimsiz kadın, ayrıca yakınlarda bir elektrik prizi olduğunu, böylece su kaynatmak, hazır erişte pişirmek ve saçını yıkamak için elektrikli su ısıtıcısını çalıştırdığını  söyledi.
Umumi tuvaletler kapatılmıştı, bu yüzden temizlik görevlileri tarafından kendisine verilen siyah plastik torbalarla tuvalet ihtiyacını giderdiğini söyledi.
Diğer taraftan kadın, son 20 yıldır Şanghay’da gezgin bir şekilde yaşadığını belirterek, “Kimya mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yıllar önce ihracat işinde çalışıyordum. Şu anda işsizim. Basit yaşamayı seviyorum.  Hayatım şu an fena değil. Yemeğim var, kalın giyiniyorum ve sağlıklıyım. Covid testlerim de iyi” diye konuştu.
Öte yandan, ilk olarak Mart ayının sonunda kilitlenen Şanghay, belirli mahallelerdeki sakinlerin kısa yürüyüşler veya yakınlardaki market gezileri için dışarı çıkmalarına izin verdikten sonra Pazar günü kısıtlamaları yeniledi. Reuters’e göre, şehir genelindeki duyurular, sakinlere tekrar evde kalmalarını emretti.
Lu soyadlı bir sakin Associated Press’e verdiği demeçte, “Her seferinde, karantinanın birkaç gün sonra hafifletileceğini söylüyorlar, ancak bir sonu yok gibi görünüyor” dedi. Şanghay Belediye Sağlık Komisyonu’na göre, geçen Pazartesi günü Şanghay’da 2 bin 780 asemptomatik vaka ve 234 semptomatik vaka kaydedildi.
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü