Umman’ı Şahin Kasırgası vurdu: Üç kişi yaşamını yitirdi

umman’i-sahin-kasirgasi-vurdu:-uc-kisi-yasamini-yitirdi

Arap yarımadasının güneydoğusundaki Umman, Şahin Kasırgası’nın etkisi altında bulunuyor. Şiddetli rüzgar ve aşırı yağış toprak kaymalarına ve su baskınlarına neden oldu. Kasırga nedeniyle üç kişinin yaşamını yitirdiği, biri çocuk iki kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Umman’da etkili olan tropikal kasırga nedeniyle üç kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Umman resmi ajansı ONA’nın haberinde, “Şahin” adı verilen kasırgaya ilişkin gelişmelere yer verildi.
Muskat’ın Er-Rusayl Sanayi bölgesinde kasırganın etkisiyle toprak kayması yaşandığı kaydedilen haberde, göçük altında yaşamını yitiren Asya uyruklu iki kişinin cansız bedenlerinin çıkarıldığı aktarıldı.
Ayrıca başkentin kuzeyindeki El-Amirat kentinde kasırga nedeniyle oluşan sel sularında bir çocuğun ölü bulunduğu belirtilen haberde, biri çocuk iki kişinin de kayıp olduğu kaydedildi.
Umman Sivil Havacılık Otoritesi’nden meteorolog Abdullah el-Beluşi ise önümüzdeki dönemde kasırganın yönünün, kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur eşliğinde denizden karaya hareket edeceğini aktardı.
Öte yandan Umman devlet televizyonun haberinde, kasırgadan etkilenebilecek illerde 143 donanımlı sığınma merkezi kurulduğu kaydedildi.
Haberde, şu ana kadar 53 merkezin faaliyete geçtiği ve 3 bin 19 kişinin merkezlere kabul edildiği bilgisi paylaşıldı.
Sivil Havacılık Otoritesi kasırga nedeniyle Maskat Havalimanına gidiş ve dönüş uçuşlarının “pazar akşamı ya da ikinci bir açıklamaya kadar” ertelendiğini duyurmuştu.
Kasırga nedeniyle Zafar ve el-Vusta vilayetlerindeki kamu ve özel sektör çalışanları için tatil ilan edilmişti.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman kıyılarına yaklaşan kasırganın olası etkilerine karşı ön önlemler yayınlarken, Suudi Arabistan da kasırgadan “dolaylı olarak” etkilenebileceğini açıklamıştı.
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü