Yorum yapılmamış

Kuzey Irak’ta “Pençe-Kilit” harekatı

kuzey-irak’ta-“pence-kilit”-harekati

Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın kuzeyinde yeni bir harekat başlattı. Milli Savunma Bakanlığı şu ana kadar 19 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Operasyonda 4 asker de yaralandı. Milli Savunma Bakanı Akar, operasyon için “Planlanan hedeflerin tamamı ele geçirildi” dedi. Bakanlık operasyona ilişkin yeni görüntüler de paylaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın kuzeyinde başlattığı “Pençe-Kilit Harekatı” başarıyla devam ediyor.
OPERASYONDAN YENİ GÖRÜNTÜLER
Operasyona ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. İlk belirlemelere göre 19 terörist etkisiz hale getirildi. Açıklamada, “Arama–tarama sırasında yapılacak tespitlerle bu sayının artaracağını değerlendiriyoruz” denildi.
Operasyonda 4 asker de yaralandı.
Birinci aşama hedeflerinin ele geçirildiği belirtilen açıklamada, TSK güçlerinin kontrol altına almaya başladığı bölgedeki arama-tarama faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:”Teröristlerin tüm barınak, sığınak ve sözde karargahları ile mağaraları ve inleri tek tek tahrip edilecek. Teröristler kaçacak yerlerinin olmadığını, sona yaklaştıklarını anlamalı ve adalete teslim olmalıdır. Asil milletimizi terör belasından kurtarmakta azimli, kararlıyız.”
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da öncesinde yaptığı açıklamada, “40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi ve milletimizi kurtarmak için faaliyetlerimiz bundan önce olduğu gibi şimdi de kararlılıkla devam etmektedir” dedi.
Akar, “Faaliyetlerimiz dost ve kardeş Irak’ın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı bir şekilde icra edilmektedir. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Ülkemize, sınırlarımıza yönelik saldırı teşebbüsünde bulunan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi bizim temel hedefimizdir” diye konuştu.
Operasyon kapsamında düzenlenen hava harekatını beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden takip eden Akar, daha sonra Komutanlarla Kara Kuvvetleri Komutanlığına geçti.
Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe Kilit Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen hava harekatına katılan pilotlarla da telsizden görüştü.
Pilotlara başarı dileklerini ileten Akar, “Faaliyetlerinizi yakından büyük bir gurur ve memnuniyetle takip ediyoruz. Şu ana kadar belirlenen hedefler planlanan şekilde başarıyla vuruldu” şeklinde konuştu.
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü