Yorum yapılmamış

Sanat hayatını 32 yıl önce yerleştiği Kapadokya’da sürdürüyor

sanat-hayatini-32-yil-once-yerlestigi-kapadokya’da-surduruyor

Alman ressam Almut Wegner, 32 yıl önce turist olarak geldiği Kapadokya’ya hayran kalarak yerleşti. Wegner, o zamandan beri atölyeye dönüştürdüğü evinde sanatını icra ediyor.

Turist olarak geldiği Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine hayran kaldığı için 32 yıl önce bölgeye yerleşen Alman ressam Almut Wegner, atölyeye dönüştürdüğü evinde sanatına devam ediyor.
Almanya’da resim ve tiyatro yönetmenliği üzerine eğitim aldıktan sonra farklı ülkelere seyahatlere başlayan Wegner, 1990 yılında tavsiye üzerine geldiği Kapadokya’da yaşamaya karar verdi.
Nevşehir’in Uçhisar beldesinde eski taş yapı müstakil evi kiralayarak onarımdan geçiren Wegner, zaman zaman ülkesinden davet ettiği arkadaşlarını ağırladığı evi sanat atölyesine dönüştürdü.
Wegner, Kapadokya’da dünyanın başka yerlerinde olmayan enerji ve güzellikler bulunduğunu söyledi.
Ülkesinde küçük yaşlardan beri resim eğitimi aldığını ve edindiği tecrübelerle doğadaki izlenimlerini tuvale aktardığını anlatan Wegner, şunları söyledi:
“Merak ettim ve Kapadokya’ya turist olarak geldim. Üç hafta kaldıktan sonra burada yaşamaya karar verdim. 32 yıldır burada yaşıyorum. Kapadokya’da çok farklı güzellikler var. İnsanlar ve manzara güzel, havasında anlatılması zor bir enerji var. Buranın güzelliklerini anlatmak için şair olmak lazım. Ben de Kapadokya’nın güzelliğini resim çizerek anlatabiliyorum.”
Wegner, doğanın Kapadokya’ya bahşettiği zenginliklerden ilham alarak sanatını icra etmeye gayret gösterdiğini anlattı.
Resim çalışmalarının yanı sıra atık malzemelerden çeşitli maskeler de yapan Wegner, yaz aylarında bölgeye gelen turistlere yönelik tek kişilik tiyatro oyunu sahnelemek için hazırlıklara başladığını belirtti.
Kapadokya’nın masalsı bir yapıya sahip olduğunu, vadilerde dolaşmaktan keyif aldığını söyleyen Wegner, “Peribacaları arasında çok geziyorum. Her gün gizemli, yeni bir yer buluyorum. Bazen Almanya’dan arkadaşlarım geliyor, misafir ediyorum, çok hayran kalıyorlar. Gelecek ay Avanos ilçesinde bir sergi açacağım. Buranın, manzara ve hikayesi güçlü” diye konuştu.
Wegner, köy hayatı sürdüğü beldedeki evinde sanatsal çalışmalarından arta kalan zamanlarında, bahçesinde beslediği kümes hayvanlarıyla ilgilendiğini sözlerine ekledi.
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü