Fiat-Chrysler (FCA), işçi çıkarmamak için maaş kesintisi yapacak

fiat-chrysler-(fca),-isci-cikarmamak-icin-maas-kesintisi-yapacak

Corona virüs salgınından en çok etkilenen sektörleden biride otomotiv oldu. Corona virüs nedeniyle bir çok ülkede üretimini durdurmak zorunda kalan Fiat-Chrysler, işten çıkarmalardan kaçınmak için dünya çapında çalışanlarının maaşlerından yüzde 20 oranında kesinti yapacak.

Dünyayı etkisi altına alan coruna virüs salgını, üretimlerini durdurmak zorunda kalan otomotiv devlerini ekonomik olarak zorluyor. Bu firmaların başında gelen Fiat-Chrysler 1 Nisan’dan itibaren 3 ay boyunca çalışanlarının maaşlarından yüzde 20 kesinti yapacak. Bu rakam üst yönetimde ise yüzde 50’lere çıkacak. 

Detroit News’ta yer alan haberde FCA CEO’su Mike Manley’in çalışanlara gönderdiği mesaja yer verildi. Manley mesajda, 1 Nisan’dan itibaren kendisinin de 3 ay boyunca maaşının yarısını alacağını belirtiyor. 

Buna ek olarak, FCA’nın yönetimdeki 19 üyesi de yüzde 30 daha az ödeme alacak.

Manley yaptığı açıklamada, “Firmanın finansal durumunu korumak için herkes sorumluluk almalıdır. Bu da kendim ve yönetim kurulundan başlıyor” dedi.

Küresel bazda 53.800 maaşlı çalışanı bulunan otomotiv devinin bu kesintileri çalışanlarına geri ödemesinin 2021 Mart ayını bulabileceği belirtiliyor. 

Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü