Helle Thorning-Schmidt’ten Fransa eski cumhurbaşkanına taciz suçlaması

helle-thorning-schmidt’ten-fransa-eski-cumhurbaskanina-taciz-suclamasi

Danimarka eski başbakanı Helle Thorning-Schmidt, anılarını kaleme aldığını kitabında Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing’in kendisini taciz ettiğini yazdı.

Danimarka eski Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing’i tacizle suçladı. Daily Mail’in haberine göre eski sosyal demokrat lider, anılarını kaleme aldığını The Blonde’s Considerations isimlir kitabında Giscard ile karşılaşmasına da değindi.
2002 veya 2003 yıllarında Kopenhag’daki Fransız büyükelçiliğinde bir akşam yemeğinde bir araya geldiklerini anlatan Schmidt, “Giscard d’Estaing masanın altından kalçama dokundu. Bu tamamen delice bir andı. Kendime neler olduğunu sordum, yer değiştirdim ve her şey bitti” dedi.
Thorning-Schmidt o dönemde AB için bir anayasa taslağı hazırlamak üzere oluşturulan ve geçen yıl Aralık ayında ölen eski Fransız lider tarafından yönetilen Avrupa Konvansiyonu’na dahildi.
Şimdi 54 yaşındaki eski başbakan, söz konusu taciz ile ilgili Danish Ritzau’ya verdiği demeçte, “Bu günlerde cinsel taciz olarak görülüyor. O zamanlar ise böyle değildi. Farklı bir zamandı, ama bunu uygunsuz olarak görmüştüm ve beni çok kızdırmıştı” diye konuştu.
Schmidt, 2011-2015 yılları arasında Danimarka hükümetine liderlik eden ilk kadındı. Geçtiğimiz sene de Alman gazeteci Ann-Kathrin Stracke, şimdilerde Fransa Anayasa Konseyi üyesi Valery Giscard d’Estaing’in 2018 yılındaki bir röportaj sırasında kendisini taciz ettiğini iddia ederek suç duyurusunda bulunmuştu.
Paris savcılığı da 94 yaşındaki eski Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing hakkında cinsel taciz soruşturması başlatıldığını duyurmuştu.
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü