Osmanlı-Türk eserlerinin minyatürleri, Minia Balkantürk Açıkhava Müzesi’nde sergileniyor

osmanli-turk-eserlerinin-minyaturleri,-minia-balkanturk-acikhava-muzesi’nde-sergileniyor

Balkanlardaki Osmanlı eserlerinin sergilendiği Minia Balkantürk Açıkhava Müzesi Bursa’da açıldı. Müzede 12 Balkan ülkesinde yer alan Osmanlı eserlerinin minyatürleri, amfi tiyatro ve hediyelik eşya dükkanı da yer alıyor.

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, kuruluşunun 10. yılında Bursa’ya Minia Balkantürk Parkı’nı kazandırdı.
Parkta, 12 Balkan ülkesinde yer alan Osmanlı eserlerinin minyatürleri, 90 kişilik amfi tiyatro ve hediyelik eşya dükkânı da yer alıyor.
Minia Balkantürk Açık Hava Müzesi’nde, Osmanlı’nın 12 Balkan ülkesine miras bıraktığı tarihî eserlerin yanı sıra Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev; Bulgaristan İbrahim Paşa Camii, Kosova 1. Murad Türbesi, Karadağ – Saat Kulesi, Moldova – Komrat Türk Kültür Evi, Hırvatistan – Klis Kaleiçi Camii ve Hamamı, Sırbistan – Voyvodina Hamamı, Slovenya, Bosna Hersek – Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuzey Makedonya – Taş Köprü, Arnavutluk – İşkodra Kalesi ve Romanya – Mecidiye Camii yer alıyor.
Açılışa Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halide Serpil Şahin, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İl emniyet Müdürü Tacettin Aslan, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve BEV Başkanı Dr. Aytuğ Onur, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bojilov’un yanı sıra diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası temsilcileri katıldı.
Açılış töreninde konuşan Balkan Türksiad Derneği Başkanı Fatih Şakir, “Ülkeler arasında sınırların değiştiği çok kez görülmüştür. Zaman zaman göçler yaşanmıştır. Sınırlar değişse ve göçler yaşansa da, köklerin kalıcı olduğu inkâr edilemez. Köksüz insanlar gibi köksüz toplumlar da rüzgârın önünde savrulmaya mahkumdur. Balkan Türksiad Derneği, Balkan ve Rumeli coğrafyasında kalmış ata yadigârı eserleri Bursa Minia Balkantürk Parkı’mızda yaşatmak istedik” dedi.
Minia Balkantürk Açıkhava Müzesi’nden fotoğraflar…
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü