‘Cehennem Kuyusu’na inen ilk insanlar: Ne bulduklarını açıkladılar

‘cehennem-kuyusu’na-inen-ilk-insanlar:-ne-bulduklarini-acikladilar

Ummanlı araştırmacılar, Yemen’de bulunan ünlü Cehennem Kuyusu’nun dibine inen ilk insanlar olarak tarihe geçti. Kimileri 112 metre derinliğindeki obruğun “cin hapishanesi” veya “Dünyayı yok edebilecek süper yanardağ” olduğuna inanıyor.

Berehut Kuyusu, diğer adıyla “Cehennem Kuyusu” için bir ilk gerçekleştirildi. Ummanlı mağara keşifleri, Yemen’deki 112 metrelik “Cehennem Kuyusu”nun dibine inen ilk insanlar oldu.
Independent Türkçe’nin haberine göre 112 metre derinliğe sahip olan obruk ilk defa detaylıca araştırıldı.
Bölgede “Cehennem Kuyusu”na dair pek çok efsane dolanıyor. Kimileri obruğun cinler için bir hapishane olduğunu öne sürerken kimileri de deliğin Dünya’yı yok edebilecek süper yanardağ olduğunu iddia ediyor.
Obruktan kötü kokuların gelmesinin ardından bunun cehenneme açılan bir kapı olduğu da düşünülmüş ve meşhur ismi de böyle konmuştu.
Araştırmacıların yayınladığı sonuçlar; çukur hakkında bugüne dek anlatılanların ne kadar hayal gücü yüksek ürünler olduğunu ortaya koydu.
Umman sınırındaki el-Mahra vilayetinde bir çölün ortasındaki obruğa daha önce amatör kaşifler girse de bilindiği kadarıyla dibine kadar kimse inmemişti.
Umman Mağara Keşif Ekibi’nden 10 kişilik bir grupsa bir makara sistemi kurup Berehut Kuyusu’nu keşfe çıktı.
Grubun 8 üyesi, çevredekilerin şaşkın bakışları arasında 30 metre çapındaki daire şeklindeki girişten indi.
Araştırmacılar, resmi adı Berehut Kuyusu olan obrukta yılanlar, kurbağalar, böcekler, ölü hayvanlar; mağara incileri ve dikitler bulunduğunu açıkladı. Live Science’ın aktardığına göre dikitlerin bazıları 9 metre uzunluğa ulaşıyordu.
Obruğun duvarlarındaki deliklerden küçük şelaleler aktığı da görüldü.
Araştırmada yer almayan JeologLeslie Melim, dikitlerin ve mağara incilerinin oluşması için gereken suyun bu şelaleler sayesinde geldiğini düşünüyor.
Kaşiflerden Jeolog Muhammed el-Kindi ise obruktan su, kaya, toprak ve ölü hayvan örnekleri topladıklarını ancak bunları henüz analiz ettirmediklerini söyledi.
Keşfe dair nihai raporun ilerleyen haftalarda yayımlanması bekleniyor.
TÜRKMENİSTAN’DA ‘CEHENNEMİN KAPISI’ DARVAZA
Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü