Bakan Varank’tan aşı ve ilaç çalışmaları açıklaması

bakan-varank’tan-asi-ve-ilac-calismalari-aciklamasi

Kısa çalışma ödeneği, yerli solunum cihazı ve aşı çalışmaları hakkında NTV ekranında bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, corona virüse karşı Türkiye’deki araştırmacıların 7 aşı, 7 ilaç toplamda 14 proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Bakan Varank, Türkiye’deki temel ihtiyaç madde üretimi asla durmayacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli solunum cihazı ve aşı çalışmaları sorularına NTV’de yanıt verdi. 

Bakan Varank’ın konuşmasından öne çıkanlar,

-Türkiye aşı çalışmasında nasıl bir yol izliyor?

”Bakanlığımızın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, biz daha bu salgın Çin sınırında iken bilim insanlarımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz 2 önemli detay var. Özellikle aşı geliştirme noktasında. Bu kurumlarımız nasıl aşı geliştirebiliriz şeklinde bir çalışma yürüyor. 7 tane aşı, 7 ilaç toplamda 14 projemiz var. Biz araştırmacılarımızdan 9 ay gibi kısa sürede netice alacağımız şeylere odaklanalım dedik. Bir portal da oluşturduk, bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar burada yayınlanıyor. 

– 9 ay gibi bir hedeften söz ettiniz. Bunlar tüm dünya gibi bizim içinde maliyetli bir durum. Ne kadar bir bütçe ayırdınız?

14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz. Biz onlara önünüzde hiçbir engel yol dedik. Yeter ki bilim insanlarımız sonuç alsınlar. 

YERLİ SOLUNUM CİHAZI’NDA 15 NİSAN TESLİMATI

Yerli solunum cihazı ile ilgili 15 Nisan’dan itibaren teslim etmek gibi bir plan var. Ev tipi ya da taşınabilir solunum cihazları da var. Türkiye’de yine bunlara da destek verdiğimiz girişimciler var.

– Yeterli maskemiz var mı?

Özellikle maske konusunda ben araştırma yaptım gelen şikayetler üzerine, Türkiye’de şu an 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş üretimi var.  Peki bu şikayetler nereden geliyor, fırsatçılardan geliyor. Şu an sağlık çalışanlarımız adına hiç bir sorun yok. Fırsatçılık yapan 198 firmaya da 10 milyonun üzerinde ceza kesildi.

”TEMEL İHTİYAÇ MADDELERİNİN ÜRETİMİ ASLA DURMAYACAK”

Çok ön görülemez bir süreç yaşıyoruz. Ama dinamik bir şekilde yürütmemiz gereken de bir süreç bu. Dünya ticaretinde siparişlerin azaldığını görüyoruz, gemi bulamayan firmalar görüyoruz. Bazı firmalarımız üretimine ara verdi. Ama aynı zamanda Türkiye’de üretimin devam etmesi için üretimi artıran firmalarımız da var. Ama biz özellikle şunu diyoruz kritik malzemelerde üretimi asla durdurmayacağız. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL İŞLEYECEK?

Bu çalışanları koruyan en önemli uygulamalardan bir tanesi. Burada işletmeler faaliyetlerine 4 hafta kadar ara verirse burada çalışanları işletmelerin İŞKUR’a bildirmesi durumunda bu ödenek sağlanıyor. Vergi borcunuz varsa bu ödenekten yararlanamayacaklar gibi bir algı var bu yok. Bin 752- 4 bin 381 lira arasındaki kısmı devlet karşılayacak.

Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü