Nesin Vakfı’nın banka hesapları bloke edildi

nesin-vakfi’nin-banka-hesaplari-bloke-edildi

Ali Nesin, Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının izinsiz bağış kampanyası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini duyurdu. İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Nesin Vakfı’nın izinsiz yardım toplama faaliyetinde bulunduğunun tespit edildiği kaydedildi.

İstanbul Valiliği, izinsiz bağış iddiasıyla Nesin Vakfı’nın banka hesaplarına bloke koydu.

”BABAMIN HAYALİYDİ, GERÇEKLEŞTİRDİK”

Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, “2017’de sizlerin de katkısıyla komşu araziyi satın almış, böylece Nesin Vakfı’nı büyütmüştük. Babamın hayaliydi, gerçekleştirdik” dedi.

Nesin, şöyle devam etti:

”ŞU ANDA PARAMIZA ULAŞAMIYORUZ”

“Bir ay önce valilik, izinsiz bağış kampanyası yaptığımız gerekçesiyle banka hesaplarımızı bloke etti. Şu anda paramıza ulaşamıyoruz. Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar.”

”BAĞIŞ KAMPANYASI DEDİKLERİ BİR DUYURUDAN İBARET”

Ali Nesin, bağış kampanyasının bir duyurudan ibaret olduğunu, o dönemde sosyal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun maddesinin de olmadığını belirtti.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nca denetimi yapılan Nesin Vakfı’nın izinsiz yardım toplama faaliyetinde bulunduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Teftiş Kurulunun 20 Nisan 2020’de düzenlediği denetim raporunun İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından 10 Şubat 2021’de yasal işlemler yapılmak üzere İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne gönderildiği aktarıldı.

Konuyla ilgili olarak İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünce oluşturulan Denetim Komisyonu tarafından yapılan denetime yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İzinsiz yardım toplama tutarının 4 milyon 204 bin 943 lira olduğu, 2 milyon 234 bin 85 liranın arazi alımı ve sair masraflar için sarf edildiği, 1 milyon 970 bin 857 liranın ise harcanmadığı, 2021 yılı itibarıyla Vakıf hesaplarına arsa, arazi alımı ve lise ve benzeri açıklamalar ile para girişlerinin halen devam ettiği tespit edilmiştir.

2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve uygulamaları konusunda vakfın bilgilendirilmesi, ihtar edilmesi, vakfın banka hesabının bloke edilmesi, 2860 sayılı kanuna aykırı olarak yapılan faaliyet nedeniyle Nesin Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında idari para cezası uygulanması, izinsiz toplanan yardım tutarı ve arazi mülkiyetinin Hazineye geçirilmesi işlemlerinin tesisi için ilçe kaymakamlığı ve ilgili birimlerimiz talimatlandırılmıştır. Vakıf yetkililerine, bundan sonraki dönemde yardım toplama mevzuatı çerçevesinde izin başvurusunda bulunulması yönünde gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.”

Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü