Yorum yapılmamış

Rıza Kayaalp kariyerini rekorlarla zirvede bırakmayı hedefliyor

riza-kayaalp-kariyerini-rekorlarla-zirvede-birakmayi-hedefliyor

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, hem Rus Aleksandr Karelin’in Avrupa rekorunu kırarak hem de kariyerindeki tek eksik olan olimpiyat şampiyonluğuna Paris 2024’te ulaşarak bu sporu zirvede bırakmak istiyor.

Kariyerinde 11 Avrupa ve 4 dünya şampiyonluğu bulunan, olimpiyatlarda bir gümüş, iki de bronz madalya kazanan Rıza Kayaalp açıklamalarda bulundu.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya elde eden Rıza, “Olimpiyattan sonra ilk büyük müsabakamdı. Tabii ki hedefim rekorumu geliştirmek ve ülkeme tekrardan bir altın madalya daha kazandırmaktı. Hangi başarıyı kazanırsam kazanayım asla onunla yetinmeyen, her zaman ülkesine yeni bir başarı daha kazandırmak isteyen bir sporcuyum” diye konuştu.

“Bu işi bırakana kadar zirvede olmak, ülkeme kazandırabildiğim kadar madalya kazandırmak istiyorum” diyen milli güreşçi, “Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olabileceğime de inanıyordum. 6 dakika tam kapasite gücümü kullanabilecek performansım vardı. Yeni bir şampiyonluğu daha ülkeme kazandırdım” değerlendirmesinde bulundu.

ADINI AVRUPA GÜREŞ TARİHİNE YAZDIRMAK İSTİYOR

Grekoromen stilde en fazla Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Türk güreşçi olan Rıza, 12 kezle tüm zamanların en fazla Avrupa şampiyonluğu yaşayan ismi Rus Aleksandr Karelin’in rekorunu kırmayı hedeflediğini vurguladı.

Budapeşte’de 11. Avrupa şampiyonluğunu elde eden milli sporcu, “Aleksandr Karelin’in Avrupa rekoruna bir şampiyonluk kaldı. İkimizin de 12 finali var, benim bir ikinciliğim var. Böylesine saygı duyulan büyük bir güreşçinin Avrupa rekorunu egale etmek ve kırmak güzel olur. Benim için de yeni bir hedef oldu” diye konuştu.

Rıza, en büyük motivasyon kaynağını ise “Şunu her zaman dile getiriyorum; en büyük motivasyonum, beni köyden alıp güreş eğitim merkezinde yememi, içmemi, yatmamı, çalışmamı sağlayan devletimize olan vefa borcum. Bu kadar daha madalya alsam vefamı ödeyemem. Benim en büyük motivasyonumda o” sözleriyle anlattı.

“PROBLEMLERİN ÇÖZÜLEBİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Avrupa Şampiyonası öncesi federasyonla bir takım anlaşmazlıklar yaşadıklarını dile getiren Rıza, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı:

“Ufak bir takım sıkıntılar oldu ama her zaman o sıkıntıların giderilebileceğini, birlik ve beraberlik içerisinde olabileceğimize inanan bir sporcuyum. Sonuçta biz aynı bayrak için mücadele etmişiz, aynı teri dökmüşüz, birlikten güç doğar. Yeter ki herkes birbirine bir, iki, üç adım gelebilsin. Federasyon başkanı kim olursa olsun, yeter ki bize destek olsunlar, bizler de minderde karşılığını fazlasıyla vermeye çalışalım.”

Rıza, milli güreşçi Taha Akgül’ün de bu süreçte üzüldüğünü belirterek, “Her zaman Taha’nın da yanında olacağım. Camia olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Birlik olursak ata sporumuzu daha ileri taşırız” görüşünü paylaştı.

2024 Paris Olimpiyatları’nın ardından güreşi bırakacağını söyleyen Rıza, şunları kaydetti:

“Bu bayrağı şampiyonlukla devretmek, 2-3 yıl yenilip de bırakmak değil, şampiyon olup öyle devretmek istiyoruz. Bizden sonra da inşallah rekorlarımızı kırabilecek şampiyonlar çıkar. Futbolda nasıl yabancı takımı yendiğimizde seviniyorsak, güreş de benim için öyle. Her kardeşimin şampiyonluğuyla gurur duyuyorum. İnşallah bizden sonra da bizim gibi gittiği her yerde madalya kazanan, ülkemize şampiyonluklar getiren bir nesil gelir. Buradaki tek gayemiz bayrak, vatan, millet olunca o kavganın unutulması gerekiyor.”

MADALYA KOLEKSİYONUNU PARİS’TE TAMAMLAMAYA ÇALIŞACAK

Tokyo Olimpiyatları’nda üçüncü olan Rıza, “Kariyerimdeki tek eksik olimpiyat altın madalyası. Sonuçta sadece Avrupa, dünya değil, askeri oyunlar, üniversiteler olsun güreş adına düzenlenmiş aklınıza gelebilecek tüm şampiyonalarda Allah’a şükürler olsun altın madalya sahibi oldum” şeklinde görüş belirtti.

“Olimpiyat şampiyonluğu hayallerine giriyor mu?” sorusuna Rıza, “Giriyor, o farklı bir şey. Olimpiyat senesi onunla yatıp onunla kalktığım oluyor. İnşallah kızım Ay Vera’nın hafızasında kalabileceği şekilde bir olimpiyat şampiyonluğu yaşarız” yanıtını verdi.

“Olimpiyat hayaliyle başladığımız bu işi olimpiyat şampiyonluğuyla bitirmek güzel bir duygu olur” diyen Rıza, Paris 2024’te altın madalya kazanarak kariyerini zirvede bırakmak istediğini vurguladı.

SIRTINI KOLAYCA YERE GETİREN TEK KİŞİ AY VERA

Kızı Ay Vera’nın güreşe hevesli olduğunu dile getiren Rıza, “Hadi kızım güreşelim’ dediğimde önce annesine saldırıyor. Annesini yere indiriyor sonra bana geliyor. Biraz direnç gösterince ağlar gibi yapıyor, sonra dayanamıyorum, tabii sırtımızı kolayca yere getiren tek kişi” açıklamalarında bulundu.

Rıza, kızının 6 aylıktan bu yana minderin üzerinde yer aldığına işaret ederek, “Antrenman yaparken bana da ayak uyduruyor. Hareketleri yapmayı çalışıyor, görsel hafızası da iyi. Güreşçi mi olur başka sporu mu ister bilmiyorum ama babası olarak kızımın sporda şampiyon olması beni gururlandırır. Belki de daha çok heyecanlandırır” şeklinde konuştu.

“TAHA İLE FAYDALI ANTRENMANLAR YAPTIK”

Avrupa Güreş Şampiyonası öncesi Taha Akgül ile birlikte çalıştıklarına değinen Rıza, “Taha ile faydalı antrenmanlar yaptık. Elenseden dolayı benim boynum epey bir gelişti. Bizde elense olayı fazla yok. Taha güreşirken elenseyi çok seviyor. Boynum çok güçlendi. Ben de üst taraftan saldırıp onu öyle geliştirdiğimi düşünüyorum. Birbirimize faydalı olduk” diye konuştu.

Taha’nın ikinci olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmasını gönülden istediğinin altını çizen Rıza Kayaalp, şunları söyledi:

“Taha 9. kez Avrupa şampiyonu oldu. Taha da 2024 Paris Olimpiyatları’nı hedefliyor. Geçen Taha ile muhabbetimiz oldu; ‘2024’ten sonra bırakırım.’ diyor. ‘İnşallah ikinci olimpiyat şampiyonluğun nasip olur.’ dedim. İnşallah Paris’te ikimiz de şampiyon oluruz ve güle güle bu işi zirvede bırakırız.”

Rıza, “Taha ile aranızda jübile maçı olur mu? sorusunu ise “İkimiz olimpiyat şampiyonu olalım da yaparız, yeter ki olalım. Bir grekoromen, bir serbest müsabakası yaparız. Güzel olur” şeklinde yanıtladı.

“HATALARIMIZ VARSA HERKESTEN AF DİLERİZ”

Bu Haberleri Kaçırmayın
Menü